Team highlights

Athletics

  • Senior girls 4x100m national secondary schools title (2016)
  • Senior boys 4x400m national secondary schools title (2015)
  • Junior boys 4x400m national secondary schools title (2014)
  • Senior girls 4x400m national secondary schools title (2014)

Badminton

  • Senior boys – won Waikato Secondary Schools (second division) (2015)
  • Senior boys – won Waikato Secondary Schools (second division) (2014)

Cricket

  • 1st XI – won Waikato Valley senior men’s T20 competition (2015 and 2016)
  • 1st XI – won Northern Districts Gillette Cup and Student Horizons T20 ; qualified for national Gillette Cup (2014)

Football and futsal

  • 1st XI football – equal second in Waikato Secondary Schools (2015)
  • 4th XI football – second in Waikato Secondary Schools (2015)
  • 1st XI Futsal – runner-up in New Zealand Secondary Schools (2014)

Hockey

  • 1st XI – fourth in national Rankin Cup tournament; first in Waikato Secondary Schools; winners of the Bartholomew Cup and Matthew Allen Trophy (2015)
  • 1st XI – seventh in national Rankin Cup tournament (2014)
  • 2nd XI – won the Clark Shield in the Waikato Secondary Schools Division B (2014)

Netball

  • Open A – first in Waikato Open Women’s A-grade; third in Waikato Secondary Schools; 15th at UNISS A-Grade (2015)
  • Development – first in Hamilton City Secondary Schools (2015)
  • Senior gold – second in Hamilton Secondary Schools (2015)

Rowing

  • Boys under-18 novice double skulls – gold at Maadi Cup (2016)
  • Boys under-15 double skulls – silver at Maadi Cup (2016)
  • Girls under-18 novice coxed four – gold at Maadi Cup (2016)
  • Boys' under-18 four + – Maadi Cup Springbok Shield; silver at North Island Secondary Schools; gold at North Island Club (2015)
  • Boys' under-18 eight – bronze at North Island Club ; bronze at North Island Secondary Schools (2015)
  • Boys' under-18 singles – silver at North Island Secondary Schools Rowing (2015)
  • Boys' under-18 novice four – bronze at Maadi Cup (2015)
  • Boys' under-18 novice eight – bronze at North Island Club (2015)
  • Girls' under-18 novice four – silver at North Island Club; silver at North Island Secondary Schools; bronze at Maadi Cup (2015)
  • Girls' under-18 novice eight – silver at Maadi Cup; bronze at North Island Secondary Schools (2015)
  • Boys' under-17 four – gold at Maadi Cup; bronze at North Island Secondary Schools (2014)
  • Boys' under-17 eight – silver at Maadi Cup; gold at North Island Secondary Schools (2014)
  • Girls' under-17 double skills – bronze at Maadi Cup (2014)
  • Boys under-18 novice eight – silver at Maadi Cup; silver at North Island Secondary Schools (2014)
  • Boys' under-18 novice four – bronze at North Island Secondary Schools (2014)
  • Boys' under-19 four – silver at North Island Club (2014)
  • Girls' under-17 double – silver at North Island Secondary Schools (2014)

Rugby

  • 1st XV – runners-up of the 2016 Chiefs Cup (2016)
  • 1st XV – won Central North Island undefeated; fourth in Chief’s Cup; holders of the Rick Francis Memorial Trophy (2015)
  • U16 – second in Waikato Secondary Schools; second in U16 Quadrangular (2015)
  • 1st XV – won Central North Island undefeated (2014)
  • U65kg – won Waikato Secondary Schools U65kgs (2014)

Swimming

  • St Paul’s – Waikato Secondary Schools overall points champions (2016)
  • St Paul’s – second at Waikato Secondary Schools (2015)
  • Senior boys – won 100m freestyle relay at Waikato Secondary Schools (2015)
  • Boys – second at Waikato Secondary Schools (2015)
  • St Paul’s – third at Waikato Secondary Schools (2014)

Squash

  • St Paul’s – won co-ed cup at National Secondary Schools (2015)
  • Boys – fifth at National Secondary Schools (2015)
  • St Paul’s 1st – won the teams event at Waikato Secondary Schools (2015)
  • St Paul’s 2nd – fourth at the Waikato Secondary Schools (2015)

Tennis

  • Girls – won female division of Waikato Secondary Schools (2015)