Academic staff

Below is a list of teaching staff from all subject areas:

Accounting/Economics

  • Head of Department Angelia Bromwich
  • Teachers Garth Littlejohn, Elizabeth Pitu, Daniel Teka, Cameron Stapleton

Agribusiness

  • Agribusiness Project Director Kerry Allen
  • Agribusiness Curriculum Director Kerry Allen
  • Teacher in Charge (AgHort and Agribusiness) Chris Foot
  • Advisor to Schools Melanie Simmons
  • Teachers Greg Haines, Ainsley Robson

Arts

  • Head of Department and Leader of Arts Curriculum Jonathan Cameron
  • Teacher Lila Price

Drama

  • Teacher in Charge Bruce Rawson

English

  • Head of Department and Leader of Curriculum Bryan Summerfield
  • Assistant Head of Department Heidi Lewis
  • Teacher in Charge (Media Arts) Josh Howard
  • Teachers Michael Groom, Heidi Lewis, Colin Lewis, Caroline Collie, Stacey Stewart, Drew Tierney

Languages

  • Teacher in Charge (French) Robert Aldridge
  • Teacher in Charge (Spanish) Martin Simoncelli
  • Teacher in Charge (ESOL) Harriet Norman

Te Tari Reo Maaori

  • Head of Department and Leader of Curriculum Tahau Thompson

Mathematics

  • Head of Department and Leader of Curriculum Teresa Hastie
  • Assistant Head of Department Katie Lilley
  • Teachers Helen Bradford, Byron de Beer, Neil Muirhead, Carl Neethling, Guy Johnstone, Paul Wilson, Carolyn Gibbs, Paul Cakebread, Adam Ross

Music

  • Head of Department Tim Carpenter
  • Teacher Delwyn Ringle

PE/Sports Science

  • Director of Sport Brad Emslie
  • Head of Department Duncan Gunderson
  • Assistant Head of Department Michael Rameka
  • Strength and Conditioning Coordinator Alby King
  • High Performance Sport Coordinator/Technical Advisor Paul Hodder
  • Teachers Ryan McCarthy, Michael Rameka, Matt Rees-Gibbs, Lynaire Williams

Religious Studies

  • Chaplain Revd Peter Rickman
  • Teacher Daniel Scanlon

Science

  • Head of Department and Leader of Curriculum (Chemistry) Duncan Smith
  • Head of Department (Science) Jackie Lock
  • Assistant Head of Department (Science) Nicole Schollum
  • Head of Department (Physics) Ben van Meygaarden
  • Teachers Jason McGrath, Ainsley Robson, Dr Mike Simmonds, Jane Spenceley, Keegan Stewart, Fraser Wilson, Isaiah Duncanson

Social Sciences

  • Leader of Curriculum (Social Sciences) Angela Bromwich
  • Teacher in Charge (Tourism) Ian Campbell
  • Head of Department (Geography) Sarah Cantlon
  • Head of Department (History) Sarah Cantlon
  • Teachers Caitlin Watson, Matt Holdgate, Kieran Taylor, Daniel Scanlon

Technology

  • Director of Digital Learning Simon Ward
  • Head of Department and Leader of Curriculum (Technology) Andrew Harries
  • Teacher in Charge (Computing) Helen Chileshe
  • Teachers Phil Clement, Matthew Hewett, Iain Rudkin

Tihoi

  • Director of Tihoi Peter Evans
  • Deputy Directer Callum Findley
  • Tihoi Chief Instructor Ryan Malcolm
  • Teacher in Charge of Academics AJ How
Top