Rowing at St Paul’s Collegiate School

St Paul’s Collegiate School’s Rowing Club attracts 50 students per year who are provided with a specialist team of coaches who offer individual and small group training. Students who are serious about rowing have the opportunity to experience rowing at an elite level.

Those who have little experience are also encouraged to join the club, with a learn-to-row programme in place for beginners which involves land training as well as an opportunity to go out on the water once a week.

Students train on the Waikato River from the club’s private boat shed and from the St Paul’s fitness facilities, which boasts state-of-the-art equipment for strength and endurance training.

Over the rowing season St Paul’s rowers compete in as many as seven regattas, including:

  • The Waikato Great Race
  • Karapiro Spring Regatta
  • Christmas Regatta
  • Cambridge Town Cup Regatta
  • Mangakino Regatta
  • Mighty River Power Regatta
  • North Island secondary school championships
  • Maadi Cup Regatta (South Island venue in 2014, 2016, 2018 etc.)

The rowing programme costs $2300 + GST per season. This fee covers camps, transport, coaching, uniforms and entry to regattas other than Maadi Cup.

Highlights

  • Kate Littlejohn and Grace Watson were part of the crew that came sixth in the women’s coxless four event at the World Rowing Junior Championships (2017)

Maadi Cup Regatta at Karapiro 2017

  • Gold – Isaac West and Sam Harcourt placed first in the boys’ under-15 double sculls
  • Gold – Kate Littlejohn, Olivia Warlow, Grace Watson, Jasmine Fountaine and cox Victoria Chanwai placed first in the girls’ under-18 coxed four
  • Gold – Isaac West, Sam Harcourt, Seth Peake, Max McLean-Bluck and cox Gus Hanham placed first in the boys’ under-15 coxed four
  • Bronze – Kate Littlejohn (Year 13) and Grace Watson (Year 12) placed third in the girls’ under-18 coxless pair oars
  • Bronze – Isaac West, Sam Harcourt, Seth Peake, Max McLean-Bluck, Edwin Wills (Year 11), Nico Mitchell, Jack Caldwell, Wes Hitchcock (Year 10) and cox Gus Hanham (Year 11) placed third in the boys’ under-15 coxed eight
  • Bronze – Taotahi te Ua (Year 12), Dallas Taikato (Year 12), Miah McDonald (Year 11), Ronan Fuller (Year 11) and cox Sarah Best (Year 13) placed third in the boys’ under-18 novice coxed four
  • Bronze – Kate Littlejohn (Year 13), Bo Jacobsen (Year 13), Olivia Warlow (Year 13), Grace Watson (Year 12), Alice Emeny (Year 12), Abby Bartels, Jasmine Fountaine, Madeleine Dickie (Year 11) and cox Victoria Chanwai (Year 12) placed third in the girls’ under-18 coxed eight

North Island Secondary Schools Rowing Championships 2017

  • Gold in boys’ under-15 double sculls – Issac West and Sam Harcourt
  • Silver in girls’ under-18 coxless pair oars – Grace Watson and Kate Littlejohn
  • Silver in girls’ under-18 coxed four – Grace Watson (stroke), Kate Littlejohn, Olivia Warlow, Jasmine Fountaine and Victoria Chanwai (cox)
  • Silver in boys’ under-15 coxed four – Isaac West (stroke), Sam Harcourt, Max McLean-Bluck, Seth Peake and Gus Hanham (cox)
  • Silver in boys’ under-18 novice coxed four – Jeremiah McDonald (stroke), Taotahi Te Ua, Dallas Taikato, Ronan Fuller and Sarah Best (cox)
  • Bronze in boys’ under-15 coxed eight – Jack Caldwell (stroke), Isaac West, Sam Harcourt, Seth Peake, Max McLean-Bluck, Edwin Wills, Nico Mitchell, Wes Hitchcock and Gus Hanham (cox)
  • Bronze in girls’ under-18 novice coxed four – Madeleine Dickie (stroke), Taylor Balme, Alice Cao, Olivia Knowling and Molly Flavell (cox)
  • Bronze in girls’ under-18 coxed eight – Bo Jacobsen (stroke), Grace Watson, Kate Littlejohn, Abby Bartels, Olivia Warlow, Jasmine Fountaine, Madeleine Dickie, Alice Emeny and Victoria Chanwai (cox)